Торгівельний баланс України значно погіршився: імпорт товарів значно перевищує експорт внаслідок чого дефіцит рахунку поточних операцій досяг рекорду.


У травні дефіцит рахунку поточних операцій (РПО) України досяг $3,5 млрд, що стало рекордним місячним показником від початку повномасштабної війни. Для порівняння, за весь 2021 рік дефіцит РПО становив $3,9 млрд, звернув увагу голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів Данило Гетманцев.
Ключовою причиною такого результату стало погіршення торгівельного балансу: імпорт товарів у травні зріс на 20,6% у річному вимірі, тоді як експорт – лише на 1,4%. Відтак, дефіцит зовнішньої торгівлі товарами збільшився до $3,6 млрд (+47% до травня торік). Ще одним чинником стало падіння обсягу приватних грошових переказів з-за кордону на $0,7 млрд та зменшення профіциту вторинних доходів (безповоротної допомоги) – у травні показник знизився до $0,7 млрд, що на 29,2% менше, ніж торік, і є найнижчим значенням з початку війни.
За підсумками п’яти місяців року дефіцит РПО досяг $11,8 млрд – майже на 100% більше, ніж за аналогічний період 2024 року, і майже на 600% більше, ніж у 2023-му. За словами Гетманцева, такий рівень дефіциту є ознакою структурних економічних проблем. За оновленим прогнозом МВФ, у 2025 році дефіцит РПО сягне $34,6 млрд – це 16,5% від прогнозованого ВВП. У 2024 році цей показник становив 8,3%, а у 2023 – 5,4%.
Дефіцит РПО є контрольованим, коли він покривається завдяки притоку прямих іноземних інвестицій (ПІІ), позитивні ефекти від яких вирівнюють насамперед торгівельний баланс, дефіцит якого у нас сягне $46 млрд цьогоріч. Але в травні сумарний приплив ПІІ був відсутній. Від початку року в Україну надійшло лише $0,8 млрд ПІІ – у 3,4 раза менше, ніж за той же період торік.
Як наголосив Гетманцев, скорочення нових інвестицій, зокрема проєктів “з нуля”, – це тривожний сигнал, який посилює економічну вразливість країни.