Україна переживає найбільший дефіцит житла у своїй історії: на держпрограму пільгової іпотеки “єОселя” очікують масштабні зміни.


Через п’ять років “Українська фінансова житлова компанія” має перейти на ринкові умови кредитування зі збереженням пільгових умов для вразливих категорій. Це затверджено Стратегією розвитку компанії на 2025-2029 роки.
Ключові пріоритети:
- Масштабування програми “єОселя” з охопленням понад 70 000 нових домовласників. Передбачається розширення категорії громадян, які підпадають під ставку 3%.
- Впровадження нових фінансових інструментів, зокрема іпотечних цінних паперів (MBS), трастових фондів (REIT), запуск програми оренди з правом викупу.
- Цифрова трансформація послуг і створення екосистеми “Іпотека в телефоні”.
- Готовність до консолідації державних житлових програм в межах “Укрфінжитла”. На додачу до програм “єОселя” та “єВідновлення” пропонується через “Укрфінжитло” запровадити соціальну оренду та оренду з правом викупу.
- Активна співпраця з міжнародними партнерами та залучення інвестицій.
- Подальший перехід на нефіскальні джерела фінансування.
Після реалізації усіх змін “Укрфінжитло” має перетворитися на єдиного оператора житлових програм з капіталізацією ₴200 млрд із нульовим фінансуванням з бюджету. Також у Стратегії компанії зазначається, що загальна площа прокредитованого житла в межах програми “єОселя” перевищує 1 млн квадратних метрів.
Але загальна потреба в житлі складає 600 млн квадратних метрів. Сюди входять як 450 млн квадратних метрів дефіциту, який виник ще до війни, так і 150 млн квадратних метрів зруйнованого під час війни майна. За середньої вартості квадратного метра у ₴38,000 загальний потенційний попит на житло в Україні наразі складає ₴22,8 трлн.