Якими можуть бути наслідки зменшення фінансової допомоги Україні?


Якщо у наступні два роки розриви платіжного балансу України наростатимуть і не покращиться ситуація із зовнішнім фінансуванням, то стануть неминучими масштабне зменшення резервів НБУ та різка девальвація гривні, вважає економіст Тетяна Богдан. А знецінення гривні своєю чергою може стати спусковим гачком для банківської кризи та кризи корпоративних боргів.
Так, у 2025 році уряд України прогнозує надходження міжнародної допомоги у розмірі $33,1 млрд від ЄС, $15 млрд – від США, $3,5 млрд – від Канади, по $1 млрд – від Британії та МБРР, $2,2 млрд – від МВФ, $0,5 млрд – від Японії. Внески зовнішніх донорів у сумі $9,1 млрд буде перенесено на потреби бюджету 2026 і 2027 років.
“Ситуація із зовнішнім фінансуванням суттєво погіршиться 2026-го. Адже зобов’язання міжнародних донорів на зазначений рік ледь дотягують до $17,3 млрд. Використання частини залучених 2025 року коштів дасть можливість збільшити їхній обсяг до $25,4 млрд. Однак і така сума, вочевидь, не покриватиме прогнозованих розривів бюджету й платіжного балансу України”, – сказала експерт.