Західні інвестори готові побудувати 1,5 ГВт генерації в Україні, їх стримує лише відсутність швидкого механізму страхування від воєнних ризиків.
Реальні американські та європейські інвестори навіть попри війну готові інвестувати в українську енергетику і мають потенційні проєкти на будівництво понад 1,5 ГВт нових електростанцій, повідомив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
“Але для того, щоб вони дійсно реалізували проєкти, їм потрібно отримати страховку”, – сказав він.
Відсутність швидкого механізму страхування військово-політичних ризиків – це головна перешкода для реалізації цих проєктів. Теперішні інструменти страхування працюють надто повільно, бо рішення ухвалюються по 9-12 місяців і не розраховані на масштабне застосування, яке потрібне Україні. Харченко вважає, що ці механізми потрібно скоротити до кількох місяців.
Він додав, що доступ приватного капіталу – це ключовий інструмент для швидкого відновлення української енергетики, тому що приватні інвестори ухвалюють рішення і проводять закупівлі набагато швидше, ніж держава. Якщо вдасться пришвидшити цей процес, іноземні інвестори можуть значно прискорити відновлення енергетики, адже вони вже йдуть цим шляхом.