Земля в Україні продається за свідомо заниженими цінами.
Уряд повинен звернути увагу на низькі ціни на реєстрацію та недооцінку угод на українському земельному ринку, йдеться в аналітичному звіті KSE. Звіт про стан українського земельного ринку було підготовлено експертами Центру досліджень продовольства та землекористування при Агроцентрі KSE за підтримки USAID.
Аналіз виявив дві системні проблеми: низький рівень реєстрації цін у Державному реєстрі прав на нерухоме майно та заниження цін на землю під час угод. Так, з початку 2023 року частка угод із зареєстрованою ціною становила лише 18,8% від усіх договорів купівлі-продажу, тоді як у 2022 році цей показник становив 34,4%, а у 2021 році – 55,0%. При цьому у 60% випадків, коли ціна ділянки була вказана, вона знаходилася на мінімально можливому рівні, на рівні нормативної грошової оцінки.
“Співвідношення між цінами купівлі-продажу та роздрібною вартістю на електронних земельних аукціонах у співвідношенні 1:4,5 показує, що зареєстровані ціни купівлі-продажу та договору купівлі-продажу вдвічі нижчі від ринкових цін”, – наголошується в дослідженні.