Kraje zachodnie są zaangażowane w 96% rosyjskiego eksportu LNG.
Przemysł morski z krajów wspierających Ukrainę, w tym członków G7 i UE, zapewnił ponad 90% rosyjskiego eksportu skroplonego gazu ziemnego w 2023 r., o łącznej wartości 15,5 mld euro. 96% rosyjskiego eksportu morskiego LNG zostało zrealizowane przy wsparciu krajów takich jak Australia, Norwegia i Szwajcaria, co stanowi wzrost z 93% w 2022 roku.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE zobowiązała się do szybkiego zmniejszenia swojej zależności od rosyjskich paliw kopalnych w celu całkowitej rezygnacji z importu do 2027 roku. Podczas gdy nałożono sankcje na import ropy naftowej i węgla, niewiele zrobiono, aby ograniczyć rosyjski handel gazem.
W ubiegłym roku UE zapłaciła Rosji 8,2 mld euro za gaz ziemny i otrzymała połowę rosyjskiego eksportu LNG, choć stanowiło to zaledwie 5% całkowitego zużycia gazu w UE w 2023 roku.
W związku z tym, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę rosyjskich statków wyposażonych do transportu LNG i znaczenie zachowania europejskiego ubezpieczenia ładunków, istnieją znaczące dźwignie wpływu na wprowadzenie sankcji wobec rosyjskiego gazu.