Zakończenie programu bezwizowego handlu między Ukrainą a UE wpłynie na eksport 30 rodzajów produktów rolnych.


Według premiera Polski Donalda Tuska, którego kraj sprawuje prezydencję w UE do lipca, UE planuje wycofać swoje preferencyjne autonomiczne środki handlowe z Ukrainą ze skutkiem od 5 czerwca. Premier podkreślił, że choć Polska chce pomóc Ukrainie w wojnie z Rosją, nie może się to odbywać kosztem polskich producentów.
Oleksandra Awramenko, przedstawicielka UABC, zauważyła, że po zaprzestaniu handlu bezwizowego kwoty importowe dla ukraińskich produktów rolnych do UE nie będą ograniczone do siedmiu produktów, ale zostaną rozszerzone do 30. Zamiast pełnego dostępu do rynku, ukraińscy eksporterzy zostaną ograniczeni do wykorzystania jedynie 7/12 rocznych kontyngentów, które obowiązywały przed wojną (siedem miesięcy w roku dla każdej kategorii produktów). To skutecznie zmniejszy eksport pszenicy z sześciu do miliona ton, kukurydzy z 4,7 miliona ton do 650 000, a cukru do zaledwie 20 000 ton.
Awramenko twierdzi, że ze względu na wewnętrzną dynamikę polityczną w niektórych krajach UE, Komisja Europejska rozpocznie ponowną ocenę warunków handlowych z Ukrainą w ramach umowy stowarzyszeniowej dopiero latem.