Ukraina nie obawia się potencjalnego braku płatności z tytułu warrantów PKB, nawet przy ryzyku niewykonania zobowiązania.


Podczas niedawnego spotkania z inwestorami w Londynie, komisarz rządu ds. zarządzania długiem publicznym Yuriy Butsa podkreślił, że Ukraina nie będzie spieszyć się z restrukturyzacją rządowych instrumentów pochodnych z 2015 r. (warrantów PKB), nawet w przypadku niewykonania zobowiązania.
„Wyjaśnili, że istnieje moratorium i … brak spłaty tych zobowiązań nie spowoduje niewypłacalności obligacji” – poinformował Reuters jeden z inwestorów.
Ponad 500 mln USD jest wymagalne 31 maja i jest bezpośrednio powiązane ze wzrostem gospodarczym w 2023 r. na poziomie 5,3%. Gabinet Ministrów nałożył moratorium na tę płatność z powodu nieosiągnięcia porozumienia w sprawie restrukturyzacji.
Tymczasem Ukraina aktywnie współpracuje z zainteresowanymi stronami i zbiera informacje zwrotne z rynku, aby znaleźć najlepsze podejście do rozliczenia warrantów.
Narodowy Bank Ukrainy również posiada warranty PKB o wartości około 43,8 mln USD, czyli 1,4% wszystkich rządowych instrumentów pochodnych. Największym posiadaczem pozostaje Ministerstwo Finansów, które posiada około 20%. Ze względu na wzrost gospodarczy, Narodowy Bank wygenerował 1,6 mln USD: 0,6 mln USD w 2021 roku i 1 mln USD w 2024 roku.