Jaka część ukraińskiej energii powinna być generowana przez energię wiatrową, aby z powodzeniem zintegrować się z systemem energetycznym UE?


W tym kontekście eksperci twierdzą, że energetyka wiatrowa zyskuje strategiczne znaczenie jako priorytetowy obszar rozwoju. UE dąży do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii do 42,5% do 2030 r., przy czym sektor energii elektrycznej ma osiągnąć poziom około 69%. W szczególności udział energii wiatrowej w UE powinien wzrosnąć do 35%. Dlatego też, aby pomyślnie zintegrować się z systemem energetycznym UE, Ukraina powinna dążyć do tego, aby energia wiatrowa zaspokajała co najmniej 20-25% jej potrzeb energetycznych do tego czasu.
Obecnie zdolność produkcyjna energii wiatrowej w Ukrainie wynosi poniżej 5% po tym, jak wiele elektrowni wiatrowych zostało uszkodzonych podczas wojny. W wyniku rosyjskiej inwazji Ukraina straciła do 80% istniejącej mocy elektrowni wiatrowych, głównie na południu kraju. Jednak pomimo wojny branża energetyki wiatrowej odradza się. Na przykład w nadchodzących latach spółka Wind Parks of Ukraine ma ambitne plany rozwoju do 1,5 GW mocy wytwórczej energii wiatrowej na Zakarpaciu.
Eksperci podkreślają znaczenie wykorzystania doświadczeń europejskich w celu zaangażowania zarówno przedsiębiorstw, jak i społeczności w rozbudowę elektrowni wiatrowych.