Jakie scenariusze rozważa zespół przejściowy Trumpa, aby zakończyć wojnę w Ukrainie?
Przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta elekta Donalda Trumpa, Mike Waltz, analizuje kilka opcji zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą. Wśród nich są propozycje generała Keitha Kellogga, którego Trump mianował specjalnym przedstawicielem ds. wojny w Ukrainie.
Obecnie administracja Trumpa dąży do szybkiego zawieszenia broni. Pozwoliłoby to tymczasowo zamrozić konflikt i stworzyć warunki umożliwiające negocjacje między stronami. Oczekuje się, że europejscy sojusznicy Ukrainy i NATO zostaną wezwani do wniesienia większego wkładu finansowego we wsparcie Ukrainy.
Scenariusz Kellogga przewiduje pomoc wojskową dla Ukrainy pod warunkiem, że weźmie ona udział w rozmowach pokojowych, a przystąpienie Ukrainy do NATO zostanie odroczone na czas nieokreślony, aby zachęcić Moskwę do dialogu. Inna propozycja obejmuje utworzenie „autonomicznych regionów” w Ukrainie. Dyskutowana jest również możliwość zachowania przez Rosję kontroli nad okupowanymi terytoriami w zamian za przystąpienie Ukrainy do NATO.
Sebastian Gorka, przyszły zastępca asystenta prezydenta i starszy dyrektor ds. walki z terroryzmem, podkreślił, że Trump jest gotowy postawić Putinowi ultimatum: „Albo rozpoczniesz negocjacje, albo pomoc udzielona Ukrainie będzie wydawać się drobnostką w porównaniu z tym, co stanie się później”.