Elektrownia wiatrowa Tyligulska rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej na warunkach rynkowych.
Od 1 września EW zrezygnowała z warunków państwowego Gwarantowanego Nabywcy i rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej na warunkach rynkowych, podaje DTEK. Pozwala to firmom zajmującym się energią odnawialną na uzyskiwanie wyższych przychodów niż z zielonej taryfy. Sprzedaż energii elektrycznej z farmy wiatrowej będzie odbywać się za pośrednictwem firmy D.Trading.
Rząd kupuje energię wyprodukowaną w elektrowniach słonecznych i wiatrowych za pośrednictwem Gwarantowanego Nabywcy. Ze względu na masowe uruchamianie nowych projektów energetycznych, przedsiębiorstwo państwowe ma ogromne długi wobec prywatnych producentów energii. Obecnie dług ten wynosi 32,2 mld UAH (880 mln USD) za energię wyprodukowaną w latach 2021-2023. Przedsiębiorstwo państwowe stara się zapewnić 50% płatności za wytwarzanie zielonej energii. Drugą połowę powinna zapewnić państwowa spółka Ukrenergo. Jednak ze względu na zapotrzebowanie na środki na naprawy, firma nie płaci za te dostawy od stycznia 2022 roku.
Szef Gwarantowanego Nabywcy oczekuje, że kwestia zadłużenia zostanie rozwiązana poprzez normatywne zmiany w ustawodawstwie, które wejdą w życie w styczniu 2024 roku.