Oczekiwania biznesowe pogorszyły się w lipcu we wszystkich sektorach.
Indeks oczekiwań działalności gospodarczej, obliczony przez Narodowy Bank (NBU) w lipcu, spadł o dwa punkty do 48,8 w skali od zera do 100 po trzech miesiącach znajdowania się po pozytywnej stronie skali (od 50,5 do 51,5 punktów).
Według NBU głównym powodem niższego wskaźnika była rewizja cen dla przedsiębiorstw na rynku energii elektrycznej, powrót do przedwojennego opodatkowania paliw, zaprzestanie korytarza zbożowego, zwiększony ostrzał obiektów infrastruktury, a także znaczny niedobór wykwalifikowanego personelu, co negatywnie wpłynęło na oczekiwania respondentów.
Należy zauważyć, że przedsiębiorstwa przemysłowe, po czterech miesiącach optymistycznych szacunków, spodziewają się pogorszenia wyników gospodarczych: wskaźnik sektorowy w lipcu wyniósł 48,2 wobec 51,0 w czerwcu. Respondenci prognozują niższy wolumen nowych zamówień eksportowych oraz pogorszenie szacunków dotyczących wielkości produkcji niezakończonej, zapasów surowców i materiałów. Jednocześnie spodziewany jest niewielki wzrost wolumenu wytwarzanych produktów, a wolumen nowych zamówień prognozowany jest na poziomie z poprzedniego miesiąca.