Ziemia w Ukrainie jest sprzedawana po celowo zaniżonych cenach.
Rząd powinien zwrócić uwagę na niskie ceny rejestracji i niedoszacowanie ukraińskich transakcji na rynku ziemi, czytamy w raporcie analitycznym KSE. Raport na temat stanu ukraińskiego rynku ziemi został przygotowany przez ekspertów z Centrum Badań nad Żywnością i Użytkowaniem Gruntów w KSE Agrocenter przy wsparciu USAID.
Analiza ujawniła dwa problemy systemowe: niski poziom rejestracji cen w Państwowym Rejestrze Praw do Nieruchomości oraz zaniżanie cen gruntów podczas transakcji. Od początku 2023 r. udział transakcji z zarejestrowaną ceną wynosił zaledwie 18,8% wszystkich umów kupna i sprzedaży, podczas gdy w 2022 r. odsetek ten wynosił 34,4%, a w 2021 r. 55,0%. Jednocześnie w 60% przypadków, w których wskazano cenę działki, była ona na minimalnym możliwym poziomie, na poziomie normatywnej oceny pieniężnej.
„Stosunek cen kupna i sprzedaży do wartości detalicznej na elektronicznych licytacjach gruntów w stosunku 1:4,5 wskazuje, że zarejestrowane ceny kupna i umowy sprzedaży są dwukrotnie niższe od cen rynkowych” – podkreślono w badaniu.